“Vi er så glade og stolte over netop Finn Nørgaard Prisen,” siger leder og stifter af De Nye Stemmer, Eva Bøggild, som også er redaktør af nærværende udgivelse, onlinemagasinet Goldberg.
”Vi vil gerne fortsætte med at nedbryde fordomme gennem dialog og håber, at de unge med dette rygstød måske kan få åbnet endnu flere døre rundt omkring på skoler, i organisationer og på offentlige møder.”
De Nye Stemmer blev stiftet i kølvandet på terrorangrebet foran Krudttønden og Københavns Synagoge 2015, hvor filminstruktør Finn Nørgaard og den frivillige vagt Dan Uzan blev dræbt.
Siden da har den nye aktør i minoritetsdebatten rejst rundt landet for at oplyse og modvirke fordomme mellem jøder, muslimer og det omgivende samfund.
Medlemmerne af De Nye Stemmer gennemgår et undervisnings- og træningsforløb, hvor de arbejder intensivt med fordomme og stereotyper om jøder og muslimer – både deres egne og de andres. De lærer om hinandens og egen integrationshistorie, hinandens og egen religion, de fordomme, de hver især møder, og dagliglivet som ung jøde og muslim i Danmark. Forløbet træner deltagerne til at besøge andre unge på skoler, i ungdomsklubber, på Folkemøder og til at deltage i debatprogrammer, høringer o.l.

Unge tager ordet
Og netop at lytte til og tale med de unge selv er kernen i projektet, understreger Eva Bøggild:
”Vi voksne kan lave en masse fortræffelige projekter for og med unge – men hvis det skal blive til noget godt, skal de unge kunne se meningen med at lægge tid og kræfter i det. I De Nye Stemmer er der unge jøder og muslimer, som ikke bare gerne vil være med – de bærer projektet – de ER projektet,” sagde hun bl.a. ved prisoverrækkelsen i Landstingssalen på Christiansborg onsdag 14. februar.
Prisoverrækkelsen fandt sted på treårsdagen for terrorangrebet ved Krudttønden og synagogen, og blev bl.a. overværet af kulturminister Mette Bock (LA), formand for socialudvalget Troels Ravn (S) og direktør for Dansk Industri Karsten Dybvad, den franske ambassadør i Danmark, François Zimeray, der selv er overlevende fra Krudttønden samt pårørende til de to omkomne ofre for skyderierne på Krudttønden og foran Københavns Synagoge.

Væk fra ugerninger
”Det er med beundring, at vi følger prismodtagernes arbejde og det er med stor glæde, at vi tildeler dem støtte fra Finn Nørgaard Foreningen 2018”, sagde Torben Larsen, der er formand for foreningen.
”Vi glæder os til at følge prismodtagernes arbejde i den kommende tid – et arbejde, der har afgørende betydning for os alle. Det er i den gensidige anerkendelse af hinanden, at vi skal finde den vej, der skal lede os væk fra ugerninger, som den der tog Finn Nørgaard fra os den dag i februar 2015.”
”Vi ønsker at sikre, at Finns gavmilde personlighed og værdier løftes videre i livet og kommer til gavn for andre. Finns hjerte bankede stærkt for mennesker, der er i en udsat situation eller er vokset op i socialt udfordrende miljøer. Nedbrydelse af fordomme og dialogarbejdet direkte med unge mennesker er utroligt vigtige faktorer i vort arbejde for at undgå tragedier som den, der ramte os alle i 2015.”

Her er modtagerne af Finn Nørgaard-prisen 2018:

Modtager af Finn Nørgaard Prisen og arbejdslegat DKK 50.000: De Nye Stemmer
22 unge muslimer og jøder i alderen 16-20 år, som ønsker at bidrage til en større forståelse mellem de to etnisk/religiøse grupper og det omgivende samfund.
Medlemmerne af De nye Stemmer gennemgår et undervisnings- og træningsforløb, hvor de arbejder intensivt med fordomme og stereotyper om jøder og muslimer – både deres egne og de andres. De får konkret viden om egen og andres historie, dagligliv og de fordomme, de møder, og træning i at optræde, fremlægge, holde taler og oplæg – så de kan tale for sig selv.
http://www.joediskinfo.dk/dialog-tilbud-0/de-nye-stemmer-i-minoritetsdebatten

Modtager af Finn Nørgaard Foreningens arbejdslegat DKK 30.000: Rapolitics
Kernen i Rapolitics arbejde er, at alle har ret til at fortælle sin historie og blive hørt. De arbejder for demokratisk bevidstgørelse hos børn og unge via hiphoppens forskellige udtryk: Rap, dans, DJ’ing, graffiti og spoken word. Rapolitics får arbejdslegatet til at række ud til de unge i deres eget lokalområde – området omkring Ragnhildgade på grænsen mellem Nørrebro og Østerbro. Med Rapolitics hjælp styrkes børn og unges selvværd, holdningsdannelse og handlekraft i fællesskaber. En mikrofon eller pensel giver unge et anderledes talerør og en platform for dialog med andre samt en konstruktiv og kreativ indgang til at engagere sig aktivt i og præge det samfund, som de er en del af.
http://www.rapolitics.org

Modtager af Finn Nørgaard Foreningens Ildsjælepris 2018: Eskild Dahl Pedersen, tryghedschef i Mjølnerparken på Nørrebro.
Eskild Dahl Pedersen er det professionelle menneske, som igennem en årrække har været tættest på familierne og ikke mindst mange af de hårde drenge fra Mjølnerparken. Han revser den danske sagsbehandlerkultur, men han revser også klientkulturen hos de mennesker og beboere, som han møder i sit daglige arbejde:
”Venstrefløjen har pacificeret ved at dulme med penge, mens højrefløjen har marginaliseret, fordi den er gået ud fra, at man kan straffe sig til bedre integration. Slingrekursen har kostet en bondegård og har gjort flygtningene skrupforvirrede, fordi de hele tiden prøver at aflæse de skiftende forventninger. Resultatet er at alt for mange stadig ikke er i job,” har han bl.a. sagt.
Eskild Dahl Pedersen deltog i samtlige retsmøder, som støtte til de drenge, der var Omar’s nærmeste venner og som efterfølgende blev sigtet og frifundet i terrorsagen. Han er også den, der modtager telefonopkald fra drengene, når de i en ophidset situation skal rådes og guides til at snakke om deres uenigheder i stedet for at blive voldelige. Eskild er den, de unge rødder lytter til, fordi han går i direkte samtale med dem.

Tak fordi du følger med på Goldberg.nu, hvor alle artikler kan læses helt gratis. Redaktionen arbejder hele tiden på at udvikle magasinet, og har du lyst til at hjælpe, er du meget velkommen til at benytte vores donationsmulighed. 
Tak for hjælpen!

 

 

Share This